איך תעזרו לילד שלכם לעבור דירה בלי טראומה?

איך תעזרו לילד שלכם לעבור דירה בלי טראומה?

איך תעזרו לילד שלכם לעבור דירה בלי טראומה?

מעבר דירה אינו תהליך פשוט, בוודאי לא לילד. המעבר עלול להשאיר טראומה בילד כאשר נעשה בצורה לא נכונה כלפיו. אך עם ההכנה הנכונה, כמה שיחות ושיתוף בתהליך, הדבר יכול להתנהל בצורה חלקה והוגנת גם כלפי הילד.

מעבר דירה כרוך בשינוי של הסביבה הפיזית: חדר, בית, שכונה, עיר, בית ספר וכו’. בנוסף לשינוי בסביבה המשפחתית והחברתית: חברים חדשים, גננות ומורות בבית הספר, קרובי משפחה שונים בסביבה ועוד.
על כן, הדבר עלול לגרום לטראומה אצל הילד, שעשויה להתבטא דרך התנגדות מילולית – הילד אומר שהוא לא רוצה ללכת לבית הספר החדש, מתגעגע לחברים הישנים, אוהב יותר את הבית הקודם וכו’. ואף בהתנהגות סימפטומטית אצל הילד כגון – הצמדות יתר להורה, הרטבה, עצבנות ועוד.

עוד על קשיי תפקוד ולמידה וכיצד להתמודד איתם
כדי להימנע מכך, תחילה, יש להודיע לילד על המעבר. לא מוקדם מדי עבור הצעירים שבהם, אך לא מאוחר לבוגרים יותר, שכן תפיסת הזמן והמרחב משתנה עם הגיל. לילדים עד גיל שש יש להודיע כשבועיים לפני המעבר, ואילו לילדים בוגרים יותר, יש להודיע מספר חודשים לפני המעבר, על מנת שיספיקו להיפרד מחבריהם בצורה ראויה ולהגיע מוכנים להתחלה ולחוויה החדשה.

בנוסף, יש לשוחח על המעבר יחד עם הילד. להציג בפניו את היתרונות ואולי גם החסרונות במעבר, להסביר לו מתי ואיך זה יתבצע ולתת לו לשאול שאלות. כנראה שהוא יעלה שאלות וסוגיות שאפילו לא חשבתם עליהן.

יתרה מזאת, יש לתת לו חלק בקבלת ההחלטות, בהתאם לגיל כמובן. כלומר, באיזה צבע הוא ירצה את החדר שלו? האם לצבוע מחדש או להשאיר כך? לשתף אותו בתהליך האריזה וכדומה.

זאת ועוד, במידה וניתן, יש להראות לילד הרחוב והשכונה החדשים להם תעברו, לראות את הסביבה, גני משחקים, חוגים, בתי ספר ועוד.
אך החשוב מכל, לתת לילד להיפרד מחבריו וממוריו כראוי. מכיוון שרק אחרי פרידה נכונה ושלמה, ניתן לגשת להתחלה חדשה.

לסיכום, חווית המעבר עלולה להיות טראומטית עבור ילדים. אך אם ההכנות הנכונות וההקשבה לילד, השינוי יכול להוביל לצמיחה והתפתחות שלא היו מתרחשים בשום סיטואציה אחרת, בפרק הזמן הזה.
לכן, אל תחששו, רק היו מודעים, ודעו כיצד לעשות זאת נכון.

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll Up דילוג לתוכן